O české asociaci pro olympijskou a sportovní filatelii OLYMPSPORT
Česká asociace pro olympijskou a sportovní filatelii OLYMPSPORT byla založena v roce 1966 péčí pánů Václava Robina Buška ze Strakonic a Jaroslava Justýna z Milevska, jako druhá na světě, po americké společnosti SPI.
Všechno to začalo v Choceradech. Začátkem dubna 1966 se tam sešli námětoví filatelisté z celé republiky na prvém semináři o námětové filatelii a právě tam došlo k té historické události, kdy pod vedením Václava Robina Buška a Jaroslava Justýna byla založena první samostatná námětová sekce se sportovně olympijským zaměřením v Evropě. Zhruba ve stejnou dobu vznikl ve Varšavě Polský Klub Olympijczyka. Teprve o měsíc později, v květnu1966 byla založena obdobná organizace v sousedním Německu pod názvem IMOS. Později začaly vznikat stejné instituce bez vzájemné koordinace i v jiných zemích.

J.A. Samaranche, v Olympijském muzeu v Lausanne (1994) při příležitosti reorganizace
FIPO
Úlohy koordinátora se díky J.A. Samaranchovi ujal Mezinárodní olympijský výbor a v roce 1983 založil FIPO – Mezinárodní organizaci pro olympijskou filatelii a sám tuto organizaci řídil. Členy této organizace byli původně jednotlivci, v roce 1994 se přetvořila v organizaci, sdružující jednotlivé národní asociace pro olympijskou filatelii. Mezi 30 zakládajícími asociacemi byl i OLYMPSPORT.
V roce 2010 MOV rozhodl o zrušení FIPO a současně inicioval vytvoření pracovní skupiny, složené z původních členů FIPO. Pracovní skupina jednomyslně doporučila založení nové mezinárodní organizace, která by zahrnovala všechny oblasti olympijského sběratelství, nejen filatelii. MOV poté vyzval zástupce 19 olympijských sběratelských klubů, které byly do procesu zapojeny, aby se zúčastnili založení nové organizace.
AICO (Association Internationale des Colletionneurs Olympiques) byla založena 22. května 2014 na setkání zástupců 19 klubů ze 17 zemí v olympijském muzeu v Lausanne. A OLYMPSPORT byl opět u toho.
Nedílnou součástí činnosti mezinárodní organizace AICO a dřívější FIPO je organizování světových přehlídek olympijské filatelie pod názvem OLYMPHILEX. První z nich se konala v roce 1985 v Lausanne, postupně pak v Římě (1987), Seoulu (1988), Varně (1990), Barceloně (1992), Atlantě (1996), Sydney (2000), Athénách (2004) a Pekingu (2008). Všech těchto výstav se se svými exponáty úspěšně zúčastnili také členové společnosti OLYMPSPORT.
Zatímco první OLYMPHILEX se uskutečnil v roce 1985, první speciální oborová výstava s olympijskou a sportovní tematikou OLYMPSPORT se u nás uskutečnila již v roce 1970. Místem jejího konání byla jihočeská metropole, České Budějovice. Obdobná výstava OLYMPSPORT ´80 se konala i o deset let později, v roce olympijských her 1980 v Moskvě opět v Českých Budějovicíc.

Po celou dobu své existence se OLYMPSPORT účastní řady národních i mezinárodních výstav s olympijskou a sportovní tématikou, ať již se jednalo o VERSO (Tokyo 64, Mexico 68 atd.), OLYMPHILEX, OLYMPIAFILA, SLOVOLYMPFILA a nově WOCF. Na domácí půdě spolupracoval na uspořádání první virtuální soutěžní filatelistické výstavy na světě pod názvem „Sport-O-net‘07“, která se uskutečnila na webu JAPHILA jako součást dlouhodobě virtuální výstavy. Její exponáty je stále možno shlédnout na adrese www.exponet.info. O rok později jsme realizovali další virtuální propagační výstavu na počest 110. výročí založení Českého olympijského výboru s názvem OLYMPSPORT‘2008. I ta je stále na Exponetu k vidění.
V roce 2012 se MOV rozhodl udělovat vždy v roce letních olympijských her pamětní medaili J.A.Samaranche za zásluhy o olympijské sběratelství. Jako první na světě převzal tuto medaili za oblast olympijské a sportovní filatelie převzal náš dlouholetý předseda klubu OLYMPSPORT (1986-2018) Jaroslav Petrásek od J.A.Samaranche, syna bývalého prezidenta MOV.


OLYMPSPORT je od roku 2017 zapsaný spolek v registru městského soudu v Praze. Je jako námětová společnost stejně jako jiné odborné společnosti součástí Svazu českých filatelistů a je kolektivním členem České olympijské akademie. Sdružuje zájemce o olympijskou a sportovní filatelii. Do budoucna usiluje v souladu se zaměřením organizace AICO o zapojení sběratelů i jiných olympijských a sportovních sběratelských oborů.
OLYMPSPORT vydává pro své členy ročně 3-4 čísla zpravodaje s informacemi z historie i současnosti olympijského a sportovního hnutí a filatelie. Pořádá pravidelná setkání členů (jaro-podzim) s významnými osobnostmi ze světa sportu. Připravuje poštovní artefakty se sportovní a olympijskou tematikou – ruční příležitostná, strojová propagační razítka nebo otisky výplatních strojů, to vše na dopisnicích nebo obálkách s odpovídajícím motivem.
Členové se mohou účastnit písemných aukcí, vzájemně si vyměňovat zkušenosti při tvorbě výstavních exponátů, mají možnost si půjčovat odbornou literaturu, či bezplatně inzerovat na webových stránkách OLYMPSPORTu.
V loňském roce se výbor OS přihlásil k pobídce AICO o uspořádání veletrhu olympijských sběratelů v roce 2025. Ve výběrovém řízení MOV jsme uspěli a bylo nám svěřeno pořádání 28. Světového veletrhu olympijských sběratelů „WOCF Prague 2025“ v termínu 30.5 až 1.6.2025. Jako motto našeho veltrhu je připomenutí výročí 100 let od „VIII. Mezinárodního kongresu olympijského“ pořádaného ve stejných dnech v Praze roku 1925.
Zde je malá ukázka ediční činnosti Olympsportu.






Další informace o činnosti společnosti OLYMPSPORT, výstavních a publikačních aktivitách, setkání členů i pořádaných aukcích naleznete na www.olymp-sport.cz nebo na stánkách mezinárodního sdružení olympijských sběratelů AICO (International Association of Olympic Collectors) https://aicolympic.org/wp-content/uploads/Olympsport-Publications/.